sobota 28. mája 2011

Recenzia: Marja Holecyová - Predurčenie (Mariotovi dediči, #1)

Predurčenie (Mariotovi dediči, #1)Predurčenie by Marja Holecyová

My rating: 5 of 5 stars


:O Toto si myslím. Nechcem nijako podceňovať slovenských autorov, ale priznajme si, v tomto žánri to teda nie je nič moc, preto som z tejto knihy veľmi milo vyvedená z miery. Začala som ju čítať so skutočne malou dušičkou, no už po pár stránkach mi bolo jasné, že v tomto predsa len niečo bude. Niečo veľmi veľmi dobré. A bolo.

Prenesme sa na stredné slovensko, do dedinky Ľubietová. Odtiaľ vlastne pochádza naša Mija (vlastne je z Nitry, ale ktoré rodinné vzťahy sú dokonalé?). Ľubietová a Horná Ves, rodisko Mijiných rodičov, Melánii Ľubietovej a obávaného Mariota Mursu. Netreba snáď ani spomínať, že o tom naša Mija nemala dobrých 14 rokov ani šajnu.

Miji (alebo Mii? :D), mi v niektorých chvíľach bolo nesmierne ľúto. Doslova v okamihu prišla o všetko. Celý jej život bol zrazu fuč, a to 14 ročné dievča nemusí rozdýchať hneď v sekunde. Predstavte si, ste v škole a ani netušíte, že o pár minút sa dozviete, že váš otec vlastne nie je vašim otcom, ale je nejakým podivhôdným čarodejníckym vyvrheľom. Váš starý otec je čudesný starešina a vy máte magicú moc ukrytú v amulete, ktorý pred vami váš otec, celý život ukrýval. Fasa predstava. Pred chvíľou ste riešili len to, ako preboha napíšete monitor a či sa vôbec dostanete na nejakú strednú a odrazu riešite, že váš svet, v ktorom ste žili, je v podstate jedna veľká lož.

V niektorých chvíľach mi Mija liezla na nervy, niekedy by som ju najradšej zabila, inokedy som ju obdivovala... Taká správna hlavná hrdinka. :)

Kniha bola skutočne vydarená. Malo to zápletku (na konci som bola úplne mimo...), dej, nápad a vynikajúce spracovanie. Nebolo to nič také len bodajžebybolo. Páči sa mi svet, ktorý autorka v knihe vytvorila, škriatkovia, vuznošky (:D), jeden obávaný čarodejník a všetko okolo toho. Bolo to ľahko predstaviteľné a to možno aj tým, že sa to odohrávalo na Slovensku, človek si to hneď lepšie predstaví. :D Proste super.

Aj v tejto knihe sa ukázalo, že mám slabosť na záporákov a tak mi bol od začiatku veľmi sympatický Marioto (skutočne sa ma nepýtajte prečo) a Miseag, aj keď v jeho prípade by sa o jeho záporáctve dalo polemizovať.:)

Teším sa, keď si prečítam pokračovanie a toto skutočne môžem hodnotiť len: PALEC HORE. :)View all my reviews

1 komentár:

  1. taktiež mám voči slovenským knihám trochu rešpekt... tento rok som sa na základe skvelých recezií na knihu Žuvačkový kráľ od Enji Rúčkovej rozhodla knihu prečítať. Kniha sa mi vôbec, ale že vôbec nepáčila, bola presladená, hl. hrdinka mi nesadla, príliš urýchlený koniec, nezachránila to ani drsný život hl. hrdinky. A čo ty ? Stretla si sa s niečím takým, že si si knihu zaobstala na základe recenzií a sklamala ťa?

    OdpovedaťOdstrániť