sobota 19. januára 2013

Recenzia: Beth Revis - Shades of Earth (Across the Universe #3)

Anotácia: Dám českú, nech aj anglicky nehovoriaci fanúšikovia tejto vesmírnej šialenosti vedeli, čo ich približne čaká. :D

Závěrečný díl vesmírné trilogie...

Amy a Syn konečně opustili skličující zdi vesmírné lodi Universum. Jsou připravení začít znovu, vybudovat si nový domov – na Zemi Centauri, planetě, ke které musela Amy plout přes celý vesmír. Ale nová Země není rájem, v který doufala. Jsou tu obrovští pterodaktylové, květiny, jejichž vůně vás paralyzuje, a tajuplné ruiny, které skrývají mnohem více, než se na první pohled zdá. A největší tajemství? Že by na této planetě nebyli sami? A pokud chtějí zůstat, budou muset bojovat! 

Obsahuje spoilery na predchádzajúce časti!
Táto kniha je šialená. Táto kniha je skvelá. A bohužiaľ, je posledná. 

Na posledných stránkach Million Suns sa Amy, Elder a dostatočne odvážni členovia posádky Godspeed rozhodli opustiť oceľové väzenie a skúsiť svoje šťastie na nádhernej planéte, ktorá plávala vo vesmíre za oknami lode celý ten čas. Shades of Eart sa začína v momente, keď Elder naťuká do počítača požadujúce heslá, spodné poschodie sa navždy oddelí od Godspeed a Amy je tak znova bližšie k svojmu snu - rozmraziť svojich rodičov. 

Planéta, na ktorú nekonečné roky cestovali, však nie je práve to čo očakávali. Vzduchom lietajú obrovské príšery podobajúce sa pterodaktylom, po jednom nádychu opojnej vône krásnej fialovej kvetiny spadnete na zem ako podťatý a niet vám pomoci. Okrem toho sa zdá, že posádka Godspeed nie je jedinou inteligentnou formou života, ktorá sa kedy pohybovala na tejto planéte. Žili v polorozpadnutých ruinách bytosti podobné ľuďom? Kde sú? Vymreli alebo ich potajme pozorujú, zisťujú nepriateľove slabosti a vyčkávajú?

“Who are the real monsters?” ―   Beth Revis, Shades of Earth

Shades of Earth si drží úroveň, ktorú nasadili predchádzajúce časti. Nie, to škrtnite. 

Vesmír a Slnká boli nič oproti Shades of Earth. 

Shades of Earth, to je ešte viac záhad, ešte viac tajomstiev, ešte viac otázok, na ktoré sa odpoveď tak skoro nedozviete. To vás bude nútiť čítať ďalej a ďalej, spôsobovať záchvaty zúfalstva, lebo ničomu nebudete rozumieť, dokopy nič nebudete vedieť. Jednoducho sa tam budú diať veci, ktoré sa budú diať nehľadiac na to, že vy neviete čo a prečo sa vlastne deje. Jedna by the way veta na začiatku bude mať ešte neskutočné rozuzlenie, ktoré by nikoho nenapadlo (okej, možno to nenapadlo len mňa. Ja by som si fakt nič také nepomyslela. :D). 

Shades of Earth je znova dokonale namixovaný koktejl akcie, záhad, romantiky, šokenzi momentov, chvíľ, kedy vám zastane srdce a kedy budete krútiť hlavou. Ja už ani neviem povedať, že koľkokrát som pozerala na kindle s ústami dokorán a snažila sa pochopiť čo čítam. A či nemám halucinácie. 

A tak podobne... Úprimne, nič iné som ani nečakala, veď je to Beth Revis... 

"It´s our ignorance that will kill us on this planet." —  Beth Revis, Shades of Earth

Táto kniha je veľmi bohatá na opisy. Beth Revis umiestnila dejisko príbehu na úplne novú planétu, kde si mohla písať čo chcela a ako chcela. A rozhodne sa nekrotila. Opisy sú skvelé, predstaviteľné a vytvorili prostredie, ktoré vám vezme dych, aj keď o ňom len čítate. 

Zápletka je veľmi dobre vymyslená a neskutočne premyslená. Všetko sa vám zauzľuje pred očami spôsobom, ktorý bol niekedy pre môj mozog nepochopiteľný. Nitky sa motajú a motajú, a ani neviete ako a všetko nenápadne, pomaličky pomaly smeruje k rozuzleniu, ktoré je úplne dychberúce.  

Možno práve kvôli tomu mal vzťah Amy a Eldera menej priestoru. Na začiatku mi pripadalo, že ich vzťah sa niekde zasekol a mimo oceľových stien Godspeed si k sebe nevedia nájsť cestu. Amy bola neskutočne kekešná, lebo dostala svoju planétu, kde pre seba chce vybudovať nový domov. Elder mal nemálo melancholických chvíľ, kedy spomínal na jediný domov, ktorý kedy poznal - Godspeed. Okrem toho musí riešiť vodcovské povinnosti voči svojim ľuďom a snaží sa prísť na kĺb aspoň niečomu na novej planéte. Ich svety sa tak od seba na chvíľu vzdialili. To čo ich k sebe ťahalo aj na lodi, však našťastie fungovalo aj na planéte.

"For the past three months, the walls of Goodspeed forced us close together. Now I´m wondering if they were the only things that kept Amy near me." —  Beth Revis, Shades of Earth

Ako to bolo s celým systémom  Starších/Najstarších v skutočnosti? Kto prišiel s Phydusom, ktorý vymyl mozgy celej posádke? Čo bude s loďou, ktorá sa nachádza na orbitálnej dráhe planéty nechaná napospas?

Shades of Earth prináša mind-blowing odpovede, na všetky otázky, ktoré vás kedy v súvislosti s príbehom lode vyslanej na cestu vesmírom napadli. A ponúka ešte oveľa oveľa viac. 


Vyjde v českom preklade 18.3.2013 

2 komentáre:

  1. Krásna recenzie 8) Hneď sa mi to zalúbilo, mohlo by sa mi to páčiť viac ako 1. časť na lodi 8) Musím si zohnať tie pokračovania 8)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Znie to skvele! Hoci som vôbec neplánovala čítať pokračovania... ach.:D

    OdpovedaťOdstrániť