nedeľa 10. júna 2012

Recenzia: Emlyn Chand - Open Heart (Farsighted #2)


Anotácia:
Život Simmi Shergillovej je chaos. Jej schopnosti nefungujú ako chce, a veľký nárast obyvateľov Grandonu do mesta priviedol pár čudných indivíduí. K tomu všetkému vyzerá vo veľkosti 14 (pozn. Naša 42/44) ako balón, ale ani hladovanie ako diétny plán nefunguje. Aspoň že jej priateľ Alex ju miluje tak, že by pre ňu urobil čokoľvek. Minulé leto riskoval svoj život tým, že ju zachránil pred záhadným chlapcom, o ktorom si všetci mysleli, že ju chce zabiť.

Problémom je, že Simmi nevie či k Alexovi cíti to isté. Je Alex mužom jej snov? A prečo sa nemôže prestať zaujímať o jej „možno vraha“ , Daxa? Kedykoľvek je v jej okolí, jedna jej časť chce s krikom utiecť čo najďalej, zatiaľ čo druhá by najradšej utekala rovno do jeho objatia, bez ohľadu na to, komu by ublížila a čo všetko by tým riskovala.

Komu bude verná? Vyberie si slepého jasnovidca, ktorý ju nadovšetko miluje alebo zlého chlapca ovládajúceho telekinézu, ktorý má varovanie: zlý nápad, vpísané všade okolo neho? So stupňujúci napätím sa hrotia emócie. To všetko v druhej knihe série Farsighted.

Moje pocity:

K dielam Emlyn Chand mám špecifický vzťah, lebo som strávila viacero večerov na chate s autorkou a konkrétne o tejto knihe mi povedala dosť zákulisných vecí – myslím tým, aká je pre ňu táto kniha dôležitá, atď. Preto bolo moje „sklamanie“ o to väčšie.

Sklamala hlavná hrdinka. Väčšina ľudí, s ktorými som sa o knihe rozprávala, sa s ňou vedeli stotožniť, jej správanie úplne bezvýhradne chápali a súcitili s ňou (azda preto, že väčšina z tých ľudí mala sama podobné problémy ako Simmi – bulímia, večná nespokojnosť samých so sebou...). Ja som sa do nej nevedela vžiť. Jej správanie mi prišlo úplne neadekvátne. Či už ohľadom nej osobne alebo ohľadom jej milostného problému.
Na to aké mala nízke sebavedomie priťahovala nadmerný počet chlapcov, a aj keď pochybujem, že vedela čo vlastne robí, pekne sa s nimi hrala.

Pozitívum je, že aj keď sú milostné trojuholníky obohraté a väčšina z nich už nikoho nebaví, toto bolo čitateľné. Nebolo to klasické: neviem si medzi vami vybrať chlapci, buďte moji obaja. Simmi vedela koho chce, a jediné čo jej bránilo v jej rozhodnutí bola jej príliš veľká ohľaduplnosť – jednoducho nechcela svojim rozhodnutím ani jednému z nich ublížiť.

Myslím, že v tejto knihe nehrozí to takzvané vytváranie tímov (team chlapec č.1 vs. team chlapec č.2), teda aspoň ja som si zamilovala oboch, a na to, aby som mala kľudnú dušu, by sa museli obaja vykašľať na Simmi (čo sa asi nestane – predsa len je to celé jemne predvídateľné).

Ostatné postavy boli vykreslené na jednotku. Celá táto kniha bola skôr zameraná na dotváranie a formovanie charakterov, ako na tú akčnejšiu či paranormálnejšiu časť. 

Ale predsa len je tu aj paranormálna zápletka. Ktorej rozuzlenie síce bolo jasné asi tak od polky knihy ( a možno to bolo jasné len mne, neviem :D), ale aj tak to bolo písané dostatočne pútavo na to, aby vám možná vedomosť celého rozuzlenia dávno pred samotným rozuzlením, vôbec nevadila.

Rovnako ako v prvej časti, aj tu si autorka šetrila celú akciu na posledných 5 kapitôl. A vyplatilo sa. Celé sa to tam tak pekne vystupňovalo a chvíľami som tŕpla čo bude ďalej. Škoda len, že Emlyn má trochu problém s písaním akcie. Aj v prvej časti, aj tu to bolo trošku chaotické, a niektoré veci som si musela prečítať viackrát, aby som chápala súvislosti (kto kam utekal, na koho kričal apod.). 

Ako som už spomínala v mojej recenzii na Farsighted, a ako to dokolečka dokola opakujem, Emlyn má úžasný dar písať. Jej štýl je ľahký, svieži a prudko čitateľný. Strany sa otáčajú samé a mne osobne prinášalo potešenie už len to, že som to čítala, nehľadiac na to, že som nad správaním hlavnej postavy pekrúcala oči.

Moje hodnotenie:

Po vynikajúcej jednotke trochu sklamanie, za ktoré môže hlavne hlavná hrdinka a málo paranormálnych vecí. Stále však pekných 3,5 hviezdičiek.
Pokračovanie s názvom Pitch vychádza v Máji 2013 a možte sa tešiť na Sharpin pohľad – a teda ja osobne sa na to teším, lebo Sharpi mi je sympatická už od prvej časti. :)  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára