štvrtok 10. apríla 2014

Recenzia: J. R. Wardová - Žiadostivosť

J. R. Wardová je meno zďaleka nie neznáme a táto skúsená autorka má za sebou už viacero knižných úspechov. Na našom knižnom trhu si práve svojich fanúšikov získava v poradí druhá kniha jej série o Jimovi Heronovi, ktorého úlohou je zachrániť sedem duší pred zatratením a tým pádom zabezpečiť víťazstvo dobra nad zlom. Ako už názov hovorí - partia okolo Jima sa teraz popasuje so smrteľným hriechom, vďaka ktorému sa erotika knihe nevyhne.

Táto kniha je určená vekovej kategórii trocha staršej. To však neznamená, že mladším ročníkom nemá čo ponúknuť. Znamená to však to, že je tomu prispôsobený každý jeden detail knihy. Cez tematiku, jazyk, slovník, zápletku... No prosto všetko. A mňa to bavilo. Bavili ma postavy, bavil ma dej, bavilo ma každé slovo. V porovnaní s prvou knihou mi táto prišla komplexnejšie spracovaná a postavám sa tiež ušlo viac priestoru.

Stretávame sa tu so starými známymi, - Jim & spol., Devina, spoločnosť nám budú robiť aj lenivé zadky archanjelov, - ktorí budú ťahať a rozvíjať zápletku, ktorá sa príbehom prepletá od prvej časti. Táto kniha však bude doplnená o ďalšie zaujímavé postavičky, ktoré si rýchlo obľúbite. Statný Isaac a šarmantná Gier sú dvojicou na pohľadanie, ktorá vám veľmi ľahko prirastie k srdcu. Ani jeden z nich nemal v živote na ružiach ustlané, a zrejme tak skoro mať ani nebude, no obaja boli perfektne spracované charaktery, ktoré sa nedá si nezamilovať. Isaac prešiel od začiatku do konca knihy celkom očividným vývojom z armádneho zabijaka na zamilovaného chlapíka, ktorý sa dokáže okrem zbraní oháňať aj ružami. Či to je viac alebo menej uveriteľné, je na každom z vás, ja som si ho však obľúbila, takže jeho "zmena" mi nijako extra neprekážala. Okrem toho, ma väčšinu času ich peripetie zaujímali oveľa viac ako "pseudo-problémy" okrídlenej bandy anjelov, ktorá má spasiť svet. V prítomnosti tých dvoch vám totiž bolo úplne jedno ako to celé skončí, hlavne nech sú spolu.

Žiadostivosť nie je žiadne tintítko, no písanie autorke ide a strany budú odsýpať samé.V knihe sa neustále niečo deje a o problémy nebude núdza, takže nudiť sa nebudete. Dá sa povedať, že kniha má dve dejové línie, ktoré sa celou knihou perfektne prepletajú, a v závere ponúknu bohovské vyvrcholenie, pri ktorom sa napätie bude dať krájať. Na prvý pohľad sa bude zdať, že spolu skoro vôbec nesúvisia, len aby ste potom zažili to prekvapenie a neistotu, kde to asi autorka celé ešte potiahne a čo všetko je schopná tam povymýšľať. A bude to vymyslené geniálne.

Zhrnuté a podškrtnuté - Wardová aj touto knihou dokázala, že písať vie. No nie len to, jej príbehy majú hlavu a pätu, nebudete sa pri nich chytať za hlavu a čítanie si užijete. Všetky prvky, ktoré kniha mala, boli zvládnuté na úrovni, či už to fantazijné alebo to reálne, obe bolo vykreslené pekne a zmysluplne. Ak ste čítali jednotku a páčila sa vám, toto je viac menej povinná jazda. Ak ešte váhate či dať tejto sérii šancu, zahodila by som svoje obavy a pustila sa do toho!


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete zakúpiť aj na stránkach ich internetového obchodu, a to konkrétne na tomto linku.

2 komentáre:

  1. Súhlas, kniha bola super napísaná a podľa mňa ešte lepšia než jednotka.:) Pekná recenzia.^^

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Milujem túto sériu :3
    Neskutočne sa teším už na piaty diel :)

    OdpovedaťOdstrániť