utorok 4. marca 2014

Recenzia: Susan Ee - Pád anjelov

Za posledných pár rokov si literatúra pre mladých prešla rôznymi obdobiami. Mali sme upírov, anjelov, démonov, víly a momentálne knižný trh fičí na dystópii. Po čase však začne platiť - čoho je veľa, toho je príliš. A vtedy niektorým autorom napadlo, že sa na to dá ísť aj inak - zobrali staré a zmiešali to s novým. Reč je konkrétne o autorke úžasnej dystopickej upírčiny - Julie Kagawa. Netrvalo však dlho a tento úspešný recept, stvoriť niečo staronové, do svojich kníh vopchala aj Susan Ee. Zatiaľ čo Kagawa vzala upírov a dystópiu, Ee si posvietila na anjelov v dystopickej budúcnosti ľudstva. A mne neostáva nič iné len tlieskať. 

Penryn žila životom obyčajnej stredoškoláčky. No, obyčajnej... Čo je obyčajné, že... Mladšia sestra na vozíčku, psychicky labilná mama, to nie je žiadna výhra. Život tejto trojice zmení anjelská invázia. Zabudnite na milých poslov dobra. V tejto knihe sú anjeli tvorcami apokalypsy. A ako mihnutím čarovného prútika je osud tejto dvojgeneračnej trojice celý na pleciach mladej Penryn. Aj napriek všetkému sa im žije ako tak dobre, to však len do dňa, keď sú svedkami anjelského boja. Výsledok? Mama zdrhla, mladšia sestra je unesená a Penryn má na krku zraneného anjela, ktorý, ak sa pošťastí, jej prezradí, kde má hľadať svoju sestru. A tak sa typické YA putovanie môže začať! 

Pád anjelov je až prekvapivo tenký paperback, ktorému venujete maximálne pár hodín. Po otvorení úžasne spracovanej obálky vás čaká dynamický príbeh, v ktorom nečakajte zaobchádzanie v rukavičkách. Svet mladej Penryn je vykreslený reálne, bez akejkoľvek servítky. Nečakajte žiadne iskierky nádeje na lepší začiatok či zahmlievanie zverstiev, ktoré sa dejú na každom kroku. Nič také. Autorka sa nebojí zájsť aj do tých najkrvavejších detailov a svojim hrdinom rozhodne nepripravila prechádzku ružovým sadom. 

Od knihy podobného formátu sa automaticky očakáva, že medzi hlavnými protagonistami po nejakých desiatkach stranách vznikne šialená chémia a lovestory na veky vekov. Aj v tomto je však táto kniha výnimočná. Nebudem sa tváriť, že Penryn s Raffim sú stelesnením božskej zdržanlivosti, no vzhľadom na okolnosti, za akých sa stretli a akú neľahkú úlohu majú pred sebou, chémia ide bokom. Tak trocha. Penryn je predsa len rovnaké kĺbko zbujnených hormónov ako ktorýkoľvek iný človek jej veku. No a nejeden anjel už predsa padol pre lásku k smrteľníčke... Ale ak by ste si teraz mysleli, že sa to tu zvrhne do rovnakej roviny, ako väčšina YA kníh, musím vás sklamať. O tomto kniha nebude. 

Autorka dokázala, že aj na málo stranách sa dá vytvoriť plnohodnotný príbeh, ktorému možno podľahnú aj tí najväčší skeptici. Aj keď sa tu po oblohe premáva veľa okrídlených tvorov, kniha si vás paradoxne získa svojou reálnosťou. V ruinách San Francisca sa to len tak hemží rôznou zberbou, no tí najhorší si žijú najlepšie. Kniha možno prvoplánovo vyzerá ako záchranný počin plný beznádeje vopred odsúdený na neúspech, no nenechajte sa zmiasť. Ako som už spomínala, autorka si v tomto prípade servítku pred ústa rozhodne nebrala a s krutou surovosťou popisuje ako hlboko sme ako rasa schopní klesnúť. Čo všetko sme schopní urobiť a koľko zásad porušiť, aby sme prežili. Sebectvo, pretvárka, beznádej, no aj prefíkanosť, vypočítavosť a chladný kalkul... To všetko sa stalo realitou moderného človeka, ktorému sú najnovšie výdobytky doby dobré akurát tak na postavenie latríny. 

A to je zrejme aj najväčšou prednosťou tejto knihy. Dajme príbeh ako taký bokom. Dajme bokom aj to, že je to kniha určená mladým dospelým. A dostanete jednu z najreálnejšie vykreslených spoločností knižného sveta dnešnej doby. A pri tom autorke ani netrebalo veľa. Kopa otázok zostáva nezodpovedaných. V závere budete mať mnoho pochybností a nejasnosti nájdete v každom riadku. No to, ako opísala ľudskú psychiku a človeka ako takého, za to jej musím zložiť pomyselný klobúk, pretože najmä tým si ma táto kniha získala.

Na záver len dodám, že sa jedná o veľmi netypickú knihu vzhľadom na svoju tematiku. Aj keď to vyzeralo, že anjelská tematika v YA knihách je na dlhú dobu vyčerpaná, táto kniha vás presvedčí o opaku. Ako takmer každý literárny počin, aj táto kniha má svoje nedostatky,- spomeniem napríklad tajomstvo, ktoré malo byť pred čitateľom ukryté až do samotného záveru, no určite väčšine to došlo hneď pri prvom spomenutí mena Raffi, - no v konečnom výsledku je to stále dielko, ktoré stojí za to otvoriť. 

 a pol

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete zakúpiť na tomto linku.

2 komentáre:

  1. Na Pád andělů se chystám. Snad se mu taky bude líbit. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. O tejto knihe som čítala fakt všeličo... Asi by bolo fajn urobiť si vlastný názor, trebárs by sa mi to páčilo.:) Z tvojej recenzie znie rozhodne super a tá obálka!

    OdpovedaťOdstrániť